Friday, May 22, 2015

PLAN DE LECȚIE PENTRU MODUL IMPERATIV

Proiect de lecție


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Timișoara
Propunător: Diță Bogdan David
Data: 18.11.2014
Clasa: A VI-A D
Aria Curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul/Discplina: Limba română
Subiectul/Tema: Modul imperativ și propoziția imperativă
Tipul de lecție: lecție de dobândire de cunoștințe

Obiective de referință/ competențe specifice:
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
1.2 sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1- să definească modul imperativ
O2- să formeze corect verbe la imperativ
O2- să transforme forma afirmativă în forma negativă a modului imperativ
O4- să construiască enunţuri folosind corect formele verbului la imperativ.                             

Strategia didactică :
     Metode și procedee didactice:
conversația, exercițiul, explicația, demonstrația.
    
Mijloace și materiale didactice:
fișe cu exerciții, culegere, manual, catalogul, tabla, marker-ul, buretele
   
Forme de organizare a clasei: frontal, individual, colectiv
    
Tipuri de învățare: învățare inteligibilă

Evaluare : formatoare,  formativă.

Bibliografie:
 - CIOCANIU, Cristian (coord.), ENE, Ana(coord.), Limba și literatura română, București, Niculescu, 2014
-CRISAN, Alexandru. DOBRA, Sofia. SAMIHAIAN, Florentina(coord.),  Limba română –manual clasa a v-a, București, Humanitas Educațional, 2013





Secvența Lecției
Timp
Ob.
Op.
Conținutul Învățării
Strategia didactică
Evaluare
Metode
Mijloace
Tipuri de învățare
Forme de organizare
C
G
I
1.Moment introductiv
(7”)

Se salută elevii, după care se efectuează prezența.
Se pregătește contextul necesar desfășurării lecției. Profesorul scrie titlul lecției pe tablă. Se verifică tema de data trecută. Se evaluează individual timp de câteva minute(un elev) Dacă este nevoie, se va aerisi clasa.
Conversația
Catalogul
Tabla
Fișele de lucru
Marker-ul


x

x

2.Captarea atenției
(3”)
O1
Profesorul poartă o scurtă discuție teoretică despre verb, modurile și timpurile acestuia. Introduce, astfel, tema lecției, întrebându-i pe elevi care sunt moduri personale si impersonale si anunțând că se va discuta despre modul imperativ
Conversația


x



3.Anunțarea temei și formularea obiectivelor
(2”)

Se anunță titlul lecției și obiectivele lecției. Elevii își notează titlul în caiete : Modul imperativ și propoziția imperativă. Elevii vor învăța să deosebească modul imperativ de alte moduri, contextele in care apare modul imperativ, formele morfologice ale acestuia.
Conversația
















Tabla
Marker-ul

x



4.Dirijarea învățării și  obținerea performanței
(15”)

Se scriu pe tablă câteva exemple cuprinzând fapte de limbă ilustrative pentru ce exprimă verbul, funcţiile sintactice, scriere:
1.Asezati-va la locurile voastre!
2. Inchideti cartile si deschideti caietele!
3. Am rugat-o :da-mi si mie!
4. Fii  gingaş ca o floare!
5. Fii mai ordonat!(exemple)
Elevii notează exemplele în caiet, participa la joc identificand verbele la modul imperativ.Impreuna cu profesorul, observa ca exprima o actiune poruncita,o rugaminte,un indemn,o urare.
Profesorul noteaza pe tabla definitia modului imperativ
- cere elevilor să rezolve următoarea cerinţă:
Subliniază forma corectă a verbului „a fi” din următoarele enunţuri:
a. Fi/Fii gata de plecare în cinci minute!
b. Fi-ţi/Fiţi amabili şi politicoşi.
c. Nu mai fi/fii obraznic!
d. Fi/Fii atent la ce-ţi spun acum!
Prof.precizeaza ca imperativul nu are timpuri.Are  forme diferentiate dupa doua aspecte:afirmativ si negativ.
! Forme numai la pers.II,sg. si pl.
Functii sintactice:
Predicat vb.Nu crede mincinosii!
Pred.nominal.:Fii cuminte!
Propozitia construita cu vb. la imperativ=propozitie imperativa





Demonstrația
Explicația
Exercițiul
Tabla
Marker-ul
Inteligibilă
x


Formativă
Formatoare
5. Asigurarea feedbackului
(20”)































. Se propune ca activitate rezolvarea unor exerciţii de identificare, apoi de completare, de creare de enunţuri cu verbe, acestea având rolul să fixeze noţiunile asimilate de elevi până la acest moment
Profesorul precizeaza ca imperativul poate fi insotit in dialog de substantive in vocativ pronume in nominativ, forme neaccentuate ale pronumelui in acuzativ sau dativ, interjectii.
A nu se confunda cu formele de pers.II sg.,pl. si pers III sg. ale modului indicativ
Ex (tu)lucrează!
     (el)lucrează.
La final, dacă mai este timp, se vor face jocuri de rol unde cate doi elevi vor trebui sa foloseasca replici cu imperativul.

Conversația
Exercițiul
Explicația



























Joc de rol

















Fișele de lucru
Pixurile
Tabla
Marker-ul

Inteligibilă
x











































Formatoare
Formativă
6. Asigurarea retenției și a transferului.
(3”)

Elevii sunt întrebați dacă au înțeles și dacă le-a plăcut felul în care s-a desfășurat lecția, după care primesc temă pentru casă exercițiile de pe fișă care nu au putut fi rezolvate în timpul util la oră.Dacă se rezolvă toate exercițiile, vor primi altceva.
Conversația

Tabla
Inteligibilă
x


formatoare
7. Evaluare:  Evaluarea este formativă realizându-se pe parcursul procesului de învățare. La sfârșitul orei, profesorul va nota și va face aprecieri verbale.




No comments:

Post a Comment