Friday, May 22, 2015

PLAN DE LECTIE - SOBIESKI ȘI ROMÂNII

Proiect de lecție


Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială Nr. 2 Timișoara
Propunător : Diță Bogdan David
Data:04.11.2014
Clasa : A VI-A b
Aria Curriculară : Limbă și comunicare
Obiectul/Discplina : Limba română
Subiectul/Tema : Sobieskii si romanii-exercitii de vocabular
Tipul de lecție: lecție de consolidare
Obiective de referință/ competențe specifice :
1.3 sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui
enunţ şi/ sau a formelor lexicale
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare  

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili
O1: Să poată extrage dintr-un text literar cuvinte potrivite sarcinii lor
O2:Să spună câte litere și câte sunte conține un cuvânt dat
O3:Să compună corect noi cuvinte cu ajutorul derivării cu sufix și prefix
O4: Să pună în relație de antonimie, omonimie sau sinonimie cuvinte date
                             
Strategia didactică :
     
Metode și procedee didactice :conversația, exercițiul, explicația, demonstrația,
Mijloace și materiale didactice : fișe cu exerciții, culegere, manual,
catalogul, tabla, marker-ul, buretele
Forme de organizare a clase :colectiv
Tipuri de învățare : învățare inteligibilă
Evaluare : formatoare,  formativă.

Bibliografie: - CIOCANIU, Cristian (coord.), ENE, Ana(coord.), Limba și literatura română, București, Niculescu, 2014

-CRISAN, Alexandru. DOBRA, Sofia. SAMIHAIAN, Florentina(coord.), Limba română –manual clasa a v-a, București, Humanitas Educațional, 2013


Tabel Sinteza Sobieski

PLAN DE LECȚIE - MODUL SUPIN

Plan de Lectie - Modul Supin


Modul supin
                                                                            Fișă de lucru



1.      Subliniază verbele la modul supin din textul propozițiile următoare.
      a)Acest text este greu de citit
b)S-a plictisit de alergat
c)Pe înserat, mama a ajuns acasă
d)Sora mea s-a întors de la cumpărături

2.      Treceți verbele din parateză la modul supin

Andrei avea mult_____________(a scrie), așa că a intrat în casă și a pregătit caietul și cartea. Știa ce are___________( a face) și s-a apucat imediat să-și rezolve exercițiile pe care le avea __________(a rezolva). Nu după mult timp, Andrei își terminase temele, iar mama lui i-a spus că poate alerga pe afară în continuare.__________(a alerga) nu mai avea chef, așa că s-a dus să doarmă și a visat până dimineață.

3.      Alcătuiți propoziții cu modul supin folosind următoarele prepoziții:de, de la, pentru, din, la, spre.

4.Asociați verbele la modul supin din următoarele propoziții cu funcția lor sintactică:


SUBIECT                                                                      M-am plictisit de citit
      COMPLEMENT DIRECT                                            De citit este o plăcere
      NUME PREDICATIV                                                  Am de citit trei romane

      COMPLEMENT INDIRECT                                       Plăcerea mea este de citit multe cărți

PLAN DE LECȚIE - FONETICĂ ȘI VOCABULAR

Proiect de lecție


Unitatea de învățământ : Școala Gimnazială Nr. 2 Timișoara
Propunător : Diță Bogdan David
Data:04.11.2014
Clasa : A V-A b

Aria Curriculară : Limbă și comunicare
Obiectul/Discplina : Limba română
Subiectul/Tema :  Fonetică și vocabular
Tipul de lecție: lecție de recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Obiective de referință/ competențe specifice :
1.3 sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui
enunţ şi/ sau a formelor lexicale
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiilor de comunicare  

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili
O1: Să distingă între consoane, vocale și semivocale
O2:Să precizeze numărul de litere și de sunete ale unor cuvinte date
O3:Să formeze corect cuvinte prin derivare cu sufixe și prefixe
O4: Să pună în relație de antonimie sau sinonimie cuvinte date
                             
Strategia didactică :
     Metode și procedee didactice :conversația, exercițiul, explicația, demonstrația,
           Mijloace și materiale didactice : fișe cu exerciții, culegere, manual,
catalogul, tabla, marker-ul, buretele
    Forme de organizare a clasei : individual, frontal, colectiv
   Tipuri de învățare : învățare inteligibilă
Evaluare : formatoare,  formativă.
Bibliografie: - CIOCANIU, Cristian (coord.), ENE, Ana(coord.), Limba și literatura română, București, Niculescu, 2014
-CRISAN, Alexandru. DOBRA, Sofia. SAMIHAIAN, Florentina(coord.), Limba română –manual clasa a v-a, București, Humanitas Educațional, 2013


Secvența Lecției
Timp
Ob.
Op.
Conținutul Învățării
Strategia didactică
Evaluare
Metode
Mijloace
Tipuri de învățare
Forme de organizare
C
G
I
1.Moment organizatoric
(5”)

Se salută elevii, după care se efectuează prezența.
Se pregătește contextul necesar desfășurării lecției-profesorul va scrie recapitulare pe tablă, după care va împărți fișele cu exerciții elevilor. Elevii vor fi rugați să aibă la îndemână pixuri cu pastă roșie pentru a-și corecta greșelile. Dacă este nevoie, se va aerisi clasa.
Conversația
Catalogul
Tabla
Fișele de lucru
Marker-ul


x



2.Captarea atenției
(3”)

Elevilor li se prezintă tema propusă, profesorul, într-o încercare de a-i familiariza cu tema prin intermediul jocului, îi întreabă care este cel mai lung cuvânt pe care-l știu, după care îi încurajează să încerce să-l despartă în silabe.
Conversația


x



3.Anunțarea obiectivelor și a subiectului lecției
(3”)

Se anunță titlul lecției și obiectivele lecției. Elevii vor afla că vor recapitula noțiuni de fonetică și vocabular, mai exact sinonimele, antonimele, derivarea cu prefix și sufix(vocabular), vocale, consoane, semivocale, despărțirea în silabe, corespondența literă sunet(fonetică).Se așteaptă de la elevi ca la sfârșitul lecției să stăpânească aceste noțiuni.
Conversația
















Tabla
Marker-ul

x



4.Reactualizarea cunoștințelor anterioare
(11”)
O1
O2
O3
O4
Se realizează la tablă schema recapitulativă a noțiunilor teoretice vizate, însoțite de exemple.
Profesorul începe prin a întreba unul sau mai mulți elevi în legătură cu una dintre noțiunile pe care dorește să le reactualizeze, în final tratând toate noțiunile.  Se va începe cu noțiunile de fonetică, profesorul va pune întrebări clasei și va exemplifica sau corecta la tablă eventualele greșeli. Apoi se va trece la noțiunile de vocabular, unde se va proceda la fel. Încă nu se va lucra pe fișă, întrucât elevii vor participa activ, răspunzând oral, venind cu idei în legătură cu rezolvarea problemelor de reactualizare a cunoștințelor. Exemplu : în cazul noțiunii de derivare cu prefix, un elev va fi rugat să scrie la tablă un astfel de cuvânt din minte. În cazul în care cuvântul este corect, elevul va fi felicitat. Dacă nu, elevul va fi atenționat și se vor face corectările necesare.

Demonstrația
Explicația
Exercițiul
Tabla
Marker-ul
Inteligibilă
x


Formativă
Formatoare
5.Intensificarea retenției
(25”)
O1






O2









O3






O4

























Fișa de lucru va fi împărțită în două rubrici, conținând exerciții de fonetică și exerciții de vocabular. Se vor rezolva, în paralel, câte un exercițiu de fonetică și unul de vocabular de pe fișa de lucru. Elevii vor fi numiți și vor ieși la tablă pentru a rezolva fiecare punct al exercițiilor în cauză. Li se va explica de ce un anumit rezultat este corect și altul nu și se va conversa cu ei în vederea înțelegerii depline a noțiunilor.
Scopul este ca fiecare(sau cât mai mulți) elev să înțeleagă practic noțiunile studiate și să fie capabil să rezolve de unul singur, pe viitor, astfel de exerciții.
Conversația
Exercițiul
Explicația













































Fișele de lucru
Pixurile
Tabla
Marker-ul

Inteligibilă
x











































Formatoare
Formativă
6.Încheiere activității(aprecieri)
(3”)

Elevii sunt întrebați dacă au înțeles și dacă le-a plăcut felul în care s-a desfășurat lecția, după care primesc temă pentru casă exercițiile de pe fișă care nu au putut fi rezolvate în timpul util la oră.
Conversația

Tabla
Inteligibilă
x


formatoare

 FIȘĂ DE LUCRU
A.Exerciții de fonetică
1. Exemplificați patru cuvinte monosilabice și patru cuvinte plurisilabice.
2.Precizați numărul de litere și numărul de sunete din următoarele cuvinte : ghem, ghindă, cioară, ceară, gem, ciment, chin, ciulama, geam.
3.Subliniați semivocalele din cuvintele următoare : iar, fier, lua, pleacă, boier.
4. Despărțiți următorul text în silabe, punând fiecare silabă într-un dreptunghi : S-au bucurat că o colegă a câștigat întrecerea.
5.Despărțiți în silabe următoarele cuvinte: acru, artă, cupru, leoaică, rouă, activ, aerian, cadru, examen, african, constructor, punctuație, ungher.
6. Identificați diftongii și triftongii din cuvintele următorului enunț: Leoaica și lupoaica trăiau triste în cuștile lor la grădina zoologică, deoarece nu puteau să o părăsească.

B.Exerciții de vocabular

1. Găsiți antonimele cuvintelor: scund, întuneric, bărbat, departe, cocoș, folositor, apropiat, bătrânețe.
2. Găsiți sinonime pentru cuvintele: a născoci, taină, vapor, națiune, mirare, vlagă, mâncare, veșmânt.
3.Identificați prefixele din următoarele derivate: transcarpatic, nepotrivit, întrevedea, prefabrica, rechema, demonta, subestima.
4. Alcătuiți cuvinte derivate cu prefixele ne-, pre-, re-, des- și cu sufixele -oi, -uță, -icică, -oaie, -andru.
5. Alcătuiți derivate cu sufixe diminutivale de la cuvintele: masă, ied, carte, miel, floare, papuc, frunză, picior.



PLAN DE LECȚIE PENTRU MODUL IMPERATIV

Proiect de lecție


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Timișoara
Propunător: Diță Bogdan David
Data: 18.11.2014
Clasa: A VI-A D
Aria Curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul/Discplina: Limba română
Subiectul/Tema: Modul imperativ și propoziția imperativă
Tipul de lecție: lecție de dobândire de cunoștințe

Obiective de referință/ competențe specifice:
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
1.2 sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1- să definească modul imperativ
O2- să formeze corect verbe la imperativ
O2- să transforme forma afirmativă în forma negativă a modului imperativ
O4- să construiască enunţuri folosind corect formele verbului la imperativ.                             

Strategia didactică :
     Metode și procedee didactice:
conversația, exercițiul, explicația, demonstrația.
    
Mijloace și materiale didactice:
fișe cu exerciții, culegere, manual, catalogul, tabla, marker-ul, buretele
   
Forme de organizare a clasei: frontal, individual, colectiv
    
Tipuri de învățare: învățare inteligibilă

Evaluare : formatoare,  formativă.

Bibliografie:
 - CIOCANIU, Cristian (coord.), ENE, Ana(coord.), Limba și literatura română, București, Niculescu, 2014
-CRISAN, Alexandru. DOBRA, Sofia. SAMIHAIAN, Florentina(coord.),  Limba română –manual clasa a v-a, București, Humanitas Educațional, 2013





Secvența Lecției
Timp
Ob.
Op.
Conținutul Învățării
Strategia didactică
Evaluare
Metode
Mijloace
Tipuri de învățare
Forme de organizare
C
G
I
1.Moment introductiv
(7”)

Se salută elevii, după care se efectuează prezența.
Se pregătește contextul necesar desfășurării lecției. Profesorul scrie titlul lecției pe tablă. Se verifică tema de data trecută. Se evaluează individual timp de câteva minute(un elev) Dacă este nevoie, se va aerisi clasa.
Conversația
Catalogul
Tabla
Fișele de lucru
Marker-ul


x

x

2.Captarea atenției
(3”)
O1
Profesorul poartă o scurtă discuție teoretică despre verb, modurile și timpurile acestuia. Introduce, astfel, tema lecției, întrebându-i pe elevi care sunt moduri personale si impersonale si anunțând că se va discuta despre modul imperativ
Conversația


x



3.Anunțarea temei și formularea obiectivelor
(2”)

Se anunță titlul lecției și obiectivele lecției. Elevii își notează titlul în caiete : Modul imperativ și propoziția imperativă. Elevii vor învăța să deosebească modul imperativ de alte moduri, contextele in care apare modul imperativ, formele morfologice ale acestuia.
Conversația
















Tabla
Marker-ul

x



4.Dirijarea învățării și  obținerea performanței
(15”)

Se scriu pe tablă câteva exemple cuprinzând fapte de limbă ilustrative pentru ce exprimă verbul, funcţiile sintactice, scriere:
1.Asezati-va la locurile voastre!
2. Inchideti cartile si deschideti caietele!
3. Am rugat-o :da-mi si mie!
4. Fii  gingaş ca o floare!
5. Fii mai ordonat!(exemple)
Elevii notează exemplele în caiet, participa la joc identificand verbele la modul imperativ.Impreuna cu profesorul, observa ca exprima o actiune poruncita,o rugaminte,un indemn,o urare.
Profesorul noteaza pe tabla definitia modului imperativ
- cere elevilor să rezolve următoarea cerinţă:
Subliniază forma corectă a verbului „a fi” din următoarele enunţuri:
a. Fi/Fii gata de plecare în cinci minute!
b. Fi-ţi/Fiţi amabili şi politicoşi.
c. Nu mai fi/fii obraznic!
d. Fi/Fii atent la ce-ţi spun acum!
Prof.precizeaza ca imperativul nu are timpuri.Are  forme diferentiate dupa doua aspecte:afirmativ si negativ.
! Forme numai la pers.II,sg. si pl.
Functii sintactice:
Predicat vb.Nu crede mincinosii!
Pred.nominal.:Fii cuminte!
Propozitia construita cu vb. la imperativ=propozitie imperativa





Demonstrația
Explicația
Exercițiul
Tabla
Marker-ul
Inteligibilă
x


Formativă
Formatoare
5. Asigurarea feedbackului
(20”)































. Se propune ca activitate rezolvarea unor exerciţii de identificare, apoi de completare, de creare de enunţuri cu verbe, acestea având rolul să fixeze noţiunile asimilate de elevi până la acest moment
Profesorul precizeaza ca imperativul poate fi insotit in dialog de substantive in vocativ pronume in nominativ, forme neaccentuate ale pronumelui in acuzativ sau dativ, interjectii.
A nu se confunda cu formele de pers.II sg.,pl. si pers III sg. ale modului indicativ
Ex (tu)lucrează!
     (el)lucrează.
La final, dacă mai este timp, se vor face jocuri de rol unde cate doi elevi vor trebui sa foloseasca replici cu imperativul.

Conversația
Exercițiul
Explicația



























Joc de rol

















Fișele de lucru
Pixurile
Tabla
Marker-ul

Inteligibilă
x











































Formatoare
Formativă
6. Asigurarea retenției și a transferului.
(3”)

Elevii sunt întrebați dacă au înțeles și dacă le-a plăcut felul în care s-a desfășurat lecția, după care primesc temă pentru casă exercițiile de pe fișă care nu au putut fi rezolvate în timpul util la oră.Dacă se rezolvă toate exercițiile, vor primi altceva.
Conversația

Tabla
Inteligibilă
x


formatoare
7. Evaluare:  Evaluarea este formativă realizându-se pe parcursul procesului de învățare. La sfârșitul orei, profesorul va nota și va face aprecieri verbale.